Porady motoryzacyjne

Powłoka ceramiczna – czy warto inwestować?

Powłoka ceramiczna – czy warto inwestować?

Czy warto inwestować w powłokę ceramiczną w nowym samochodzie albo w aucie używanym? Czy powłoka ceramiczna rzeczywiście chroni przed zarysowaniami i korozją? Czy ceramika ułatwia czyszczenie i konserwację samochodu? Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy powłoka ceramiczna jest opłacalna i czy to dobre rozwiązanie dla Ciebie – przeczytaj nasz artykuł.

Czym jest powłoka ceramiczna i jak działa?

Jak to się dzieje, że niektóre auta, pomimo upływu lat mają nadal błyszczący lakier i przyciągają wzrok? A inne, pomimo tego samego wieku, wyglądają nieciekawie, ich lakier jest wyblakły, a na karoserii widać naloty korozji, odpryski lakieru i rysy? Wpływ na to ma dbałość o auto, częste mycie pojazdu i właściwe zabezpieczenie lakieru samochodowego. Współczesny kierowca ma do wyboru kilka metod zabezpieczenia powłoki lakierniczej. Najbardziej skuteczna jest powłoka ceramiczna, produkowana na bazie tlenków krzemu i tytanu. Przypomina ona cieniutką warstwę szkła, które pokrywa całą karoserię pojazdu. Zresztą, nie tylko karoserię. Czy wiesz o tym, że powłoka ceramiczna chroni również elementy dekoracyjne (listwy), elementy z tworzywa, a nawet szyby? Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby powłoka ceramiczna chroniła również Twoje felgi aluminiowe.

Zalety powłoki ceramicznej na samochód

Jak wspomnieliśmy wcześniej, krzem, tytan i dodatkowe materiały, wchodzące w skład powłoki ceramicznej, tworzą cieniutką, trwałą i twardą warstwę, przypominającą szkło. Chroni przed drobnymi rysami. Jeśli dojdzie do silniejszego porysowania albo do odbarwienia na skutek działania ptasich odchodów, uszkodzeniu ulegnie powłoka ceramiczna, a nie lakier. Wystarczy ją usunąć i położyć nową w danym miejscu. Z racji tego, że powłoka ceramiczna szczelnie okrywa wszystkie elementy karoserii z zewnątrz, są one zabezpieczone przed czynnikami wywołującymi korozję. Dlatego wpływ aplikacji powłoki ceramicznej na wartość samochodu jest niebagatelny. Tym bardziej, że odpowiednio położona i serwisowana powłoka ceramiczna może utrzymać swoje właściwości przez nawet 5 lat.

O czym jeszcze warto pamiętać? Jeśli Twoje auto ma nałożoną powłokę ceramiczną,  jego czyszczenie jest nieskomplikowane. Do mycia samochodu stosujesz jedynie wodę i odrobinę szamponu bez wosku. Czasami wystarczy tylko spłukać kurz za pomocą wody. Auto zawsze pięknie błyszczy. Nie potrzebujesz już kupować kosmetyków.

Jakie są różnice między powłokami ceramicznymi a innymi metodami ochrony lakieru?

Ceramika jest trwała i dokładnie pokrywa każdy element auta. Zapewnia też piękny połysk i ochronę przed drobnymi zarysowaniami. Równie trwałą metodą ochrony lakieru jest oklejanie folią bezbarwną. Jednak jest ono drogie, bo trzeba użyć specjalnej, termoplastycznej folii. Tanie folie odklejają się, a nałożenie ich na elementy o skomplikowanych kształtach jest uciążliwe. Folią nie da się zabezpieczyć wszystkiego. Ceramika zabezpieczy też szyby, gumę, listwy dekoracyjne – i jej nakładanie nie jest problemem. Woski są mniej trwałe i nie chronią tak dobrze przed zarysowaniami. Najlepszy wosk może wytrzymać do 3 miesięcy.

FAQ

Jaka jest cena i trwałość powłoki ceramicznej?

Cena uzależniona jest od wielkości auta i stanu jego lakieru. W starszych samochodach konieczne może być odświeżenie lakieru poprzez polerowanie. W nowych autach zazwyczaj wystarczy dekontaminacja. Koszt powłoki ceramicznej waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Jakie są korzyści wynikające z zainwestowania w powłokę ceramiczną?

  • Trwała ochrona lakieru: Powłoka ceramiczna tworzy twardą barierę, która chroni lakier przed zarysowaniami, brudem, ptasimi odchodami i innymi szkodliwymi czynnikami.
  • Piękny połysk: Powłoka ceramiczna nadaje lakierowi głęboki i intensywny połysk, który utrzymuje się przez długi czas.
  • Łatwość czyszczenia: Powłoka ceramiczna sprawia, że woda i brud łatwiej spływają z powierzchni lakieru, co ułatwia jego mycie i konserwację.
  • Ochrona przed korozją: Powłoka ceramiczna chroni lakier przed korozją, co wydłuża jego żywotność.
  • Odporność na promieniowanie UV: Powłoka ceramiczna chroni lakier przed blaknięciem i odbarwieniami spowodowanymi przez promieniowanie UV.

Czy powłoka ceramiczna chroni przed promieniowaniem UV i zanieczyszczeniami drogowymi?

Tak, powłoka ceramiczna zapewnia ochronę przed promieniowaniem UV i zanieczyszczeniami drogowymi. Lakier nie płowieje, a zanieczyszczenia osadzają się na powłoce, nie rysując lakieru. Łatwo je zmyć, bez ryzyka uszkodzenia lakieru.

Jak długo utrzymuje się efekt powłoki ceramicznej na lakierze?

Trwałość powłoki ceramicznej zależy od rodzaju użytego preparatu oraz jakości aplikacji. Profesjonalnie nałożona powłoka może chronić lakier od 1 do 5 lat.

Pamiętaj:

  • Przed aplikacją powłoki ceramicznej lakier auta musi być dokładnie oczyszczony i odtłuszczony.
  • Powłokę ceramiczną najlepiej nakładać w profesjonalnym studiu detailingowym.
  • Stosowanie odpowiednich produktów do pielęgnacji lakieru pomoże przedłużyć trwałość powłoki ceramicznej.