Porady motoryzacyjne, Słownik motoryzacyjny

Mycie wstępne auta – czy warto? (PRE WASH)

mycie wstępne pre wash

Mycie wstępne to początkowy etap detailingowego mycia samochodu, który spotkać również możemy często na myjniach bezdotykowych. Czym jest mycie wstępne? Jak działa? Zachęcamy do lektury poniższego wpisu.

Co to jest mycie wstępne?

Mycie wstępne samochodu to pierwsza część wieloetapowego mycia detailingowego auta. Aplikujemy na powierzchnię karoserii auta specjalne preparaty czyszczące, które za zadanie mają zmiękczenie brudu zalegającego na karoserii. W ten sposób usuwane są zanieczyszczenia, które mogłby doprowadzić do porysowania auta podczas mycia.

Co potrzebne jest do mycia wstępnego?

Do mycia wstępnego auta należy przede wszystkim używać pian o neutralnym lub lekko kwasowym pH, które nie zmyją sealantów lub wosku. Ważne, by piana utrzymywała się długo na powierzchni, ponieważ wpłynie to pozytywnie na jej skuteczność.

Do mycia wstępnego potrzebne będą nam następujące kosmetyki samochodowe i urządzenia:

  • aktywna piana,
  • pianownica / opryskiwcz,
  • szampon aktywny,
  • pre-wash.

Mycie wstępne – jak je wykonać?

Mycie wstępne najlepiej powierzyć profesjonalnej firmie, która specjalizuje się w dziedzinie, jaką jest car-detailing. Jeżeli jednak pragniemy sami podjąć się tego zadania, to na początku potrzebna będzie nam pianownica ręczna. Przy jej pomocy na powierzchnię karoserii naniesiemy pianę aktywną, szampon aktywny i pre-wash. Warto zapoznać się z zaleceniami producentów co do aplikacji kosmetyków samochodowych.

Przy pomocy pianownicy nanosimy wybrany preparat na chłodny lakier (unikając miejsc na pełnym słońcu). Piane nakładamy od dołu pojazdu, kończąc na dachu. Preparat pozostawiamy tak przez 5 minut (warto sprawdzić zalecenie producenta co do konkretnego preparatu). W tym czasie przy pomocy pędzelka do detailingu możemy dotrzeć również do zakamarków karoserii auta, jak np. grill, czy klamki. Po 5 minutach spłukujemy pianę z karoserii rozpoczynając od dołu, a kończąc na dachu.

Zasady mycia wstępnego auta – o czym warto pamiętać:

  • Roztwór należy przygotować zgodnie z zaleceniami producenta. Zbyt mała ilość preparatu spowoduje, że piana będzie nieskuteczna. Zaś zbyt duża ilośc może spowodować problemy ze spłukaniem jej z auta i niepotrzebnymi kosztami (dodatkowa woda, większe zużycie preparatu). Więcej nie oznacza lepiej.
  • Samochód zawsze myjemy w cieniu. Słońce spowoduje, że piana będzie zasychać na karoserii, ciężko będzie ją spłukać, a dodatkowo może uszkodzić lakier naszego auta.
  • Piany nanosić na lakier auta możemy przy pomocy pianownicy typu PA, czyli podłączonej do myjki ciśnieniowej (lub za pomocą opryskiwacza). Warto zapoznać się z zaleceniami producenta i zweryfikować, czy lepiej działa aplikowanie za pomocą pianownicy, czy w formie oprysku.

Mycie wstępne (PRE WASH) – Pytania i odpowiedzi

Czy mycie wstępne jest niezbędne przed myciem zasadniczym?

Tak. Dlatego, że mycie wstępne (pre wash) usuwa luźne zabrudzenia, które mogłby zarysować lakier podczas mycia zasadniczego. Łatwiej też będzie nam po prostu umyć samochód.

Co jest potrzebne do mycia wstępnego samochodu?

Do mycia wstępnego potrzebne są nam: aktywna piana, aktywny szampon, pre-wash, pianownica lub opryskiwacz ciśnieniowy. Kolejno do opłukania samochodu potrzebna jest myjka ciśnieniowa.

Jak wybrać dobrą pianę aktywną do mycia wstępnego?

Podczas doboru piany aktywnej należy zwrócić uwagę na pH, które powinno być neutralne lub lekko kwasowe. Dzięki temu nie uszkodzimy lakieru i powłoki ochronnej (np. ceramika lub wosk). Dobrze wybierać sprawdzone marki o dobrych opiniach.