Porady motoryzacyjne

Jak dbać o powłokę ceramiczną?

Jak dbać o powłokę ceramiczną?

Ceramika nadaje samochodom piękny wygląd i skutecznie chroni je przed korozją i drobnymi uszkodzeniami. Jednak konieczne jest regularne dbanie o powłokę ceramiczną. Z naszego artykułu dowiesz się, że dbanie o powłokę ceramiczną nie jest uciążliwe a sposoby pielęgnacji powłoki ceramicznej to przede wszystkim ostrożność, delikatność, unikanie agresywnych środków i metod mycia auta.

Trwałość zależy od rodzaju zastosowanego preparatu

Powłoki ceramiczne mają różną trwałość, która zależna jest od rodzaju zastosowanego preparatu. Pamiętaj o tym, że istnieje coś takiego, jak instrukcja konserwacji powłoki ceramicznej, opracowana przez producenta Twojej ceramiki. Jeśli zleciłeś położenie ceramiki w salonie detailingowym, jego pracownicy powinni poinformować Cię o tym, co jaki czas powłokę należy serwisować. Większość producentów powłok ceramicznych zaleca, aby robić to co 6 miesięcy. W trakcie serwisu specjaliści z warsztatu detailingowego dokonują przeglądu powłoki i stosują specjalne kosmetyki, których celem jest utrzymywanie trwałości powłoki ceramicznej.

Jak utrzymać trwałość powłoki ceramicznej na dłużej? Co możesz zrobić samodzielnie?

 Oczywiście Ty, jako właściciel/ka samochodu także masz wpływ na to, czy powłoka ceramiczna w Twoim samochodzie będzie trwała i czy nie ulegnie uszkodzeniu.

Jak unikać błędów podczas dbania o powłokę ceramiczną?

  • Zrezygnuj z mycia auta na myjniach automatycznych, może tam dojść do porysowania powłoki przez szczotki i przez ziarenka piasku.
  • Stosuj delikatne produkty do czyszczenia powłoki ceramicznej – bez problemu znajdziesz specjalne szampony do pielęgnacji ceramiki, które dbają o właściwą hydrofobowość powłoki, delikatne oczyszczanie i zachowanie odpowiedniego poziomu pH.
  • Reaguj na wszystkie niebezpieczne zanieczyszczenia na aucie – jak najszybciej usuwaj ptasie odchody i ślady po owadach, nie dopuść do ich wyschnięcia.
  • Chroń auto przed ptakami – stosuj pokrowiec, aby ptaki nie chodziły po dachu i nie rysowały powłoki pazurkami.
  • Czy istnieją specjalne techniki mycia samochodu, które należy stosować w przypadku powłoki ceramicznej? W zasadzie nie różnią się one od standardowego, bezpiecznego mycia samochodu. Zawsze korzystaj z mycia wstępnego, a potem z metody mycia auta na dwa wiadra. Czyli: w jednym wiadrze zawsze musi znajdować się czysta woda do jak najczęstszego płukania gąbki. Niewielkie ziarenka piasku mogą być powodem rysowania powłoki. Mycie wstępne i płukanie pozwala się ich pozbyć.
  • Jakie są zalecenia producentów dotyczące pielęgnacji powłoki ceramicznej podczas mycia? Stosują zawsze miękką gąbkę. Nigdy nie korzystaj ze szczotki, która może porysować powłokę.
  • Staraj się nie wycierać samochodu po myciu. Nie stosuj ręczników ani mikrofibry. Auto powinno wyschnąć samo. Nie stosuj też ściągaczek do wody. Aby uniknąć powstawania plam, nie myj pojazdu w trakcie bardzo gorących dni. Myj auto z dala od kurzu i piasku, zaparkowane w cieniu.

Pamiętaj o tym, aby myć auto również w trakcie zimy (Czy można myć auto na myjni zimą?) Stosuj letnią wodę (nigdy gorącą), aby nie powodować szoku termicznego. Co oczywiste, myj samochód w trakcie dni, gdy temperatura wynosi minimum 7 st. Celsjusza.Pamiętaj, że najlepsze sposoby na ochronę powłoki ceramicznej przed uszkodzeniami są znane specjalistom w salonie detailingu, tam gdzie powłoka ceramiczna została nałożona na Twoje auto. Specjaliści doskonale wiedzą, jakie są najlepsze praktyki dotyczące codziennej pielęgnacji powłoki ceramicznej na samochodzie i wiedzą, jakie produkty do czyszczenia powłoki ceramicznej są bezpieczne. Dlatego jeśli chcesz utrzymać powłokę ceramiczną w idealnym stanie – możesz zlecać profesjonalne mycie auta w salonie detailingu. Np. raz na 3 miesiące