Porady motoryzacyjne

Czym się różni powłoka ceramiczna od wosku?

Czym się różni powłoka ceramiczna od wosku?

Jakie są różnice między powłoką ceramiczną a woskiem? Czym różni się trwałość powłoki ceramicznej od trwałości wosku? Jakie są koszty stosowania powłoki ceramicznej w porównaniu do wosku? Odpowiedzi na te trzy ważne pytania znajdziesz w naszym wpisie. Mamy nadzieję, że dzięki nim podejmiesz decyzję o tym, który rodzaj zabezpieczenia lakieru warto wybrać. Powłoki lakiernicze we współczesnych samochodach są bardzo cieniutkie, przez co są narażone na szereg uszkodzeń mechanicznych i wywoływanych przez czynniki atmosferyczne. Ładny lakier ma wpływ nie tylko na wygląd samochodu. Wpływa również na jego wartość.

Nic zatem dziwnego, że przewidujący właściciel już w chwili wyjazdu z salonu zabezpiecza lakier przed uszkodzeniami. Obecnie najpopularniejsze są dwie metody zabezpieczenia lakieru samochodowego i dodatkowo, nadania mu połysku – powłoka ceramiczna (popularnie ceramika) i wosk samochodowy (naturalny albo sztuczny).

Powłoka ceramiczna vs wosk samochodowy – podstawowe różnice w składzie

Najważniejsza różnica pomiędzy obiema powłokami to ich skład. Powłoka ceramiczna produkowana jest w oparciu o tlenek krzemu (popularnie krzemionka) i tlenek tytanu. To one, w połączeniu ze składnikami dodatkowymi, tworzą na powierzchni auta warstwę ochronną. Powłoka ceramiczna dostępna jest tylko w formie płynnej. Wosk produkowany jest w oparciu o składniki naturalne (np. wosk Carnauba pozyskiwany z liści palm) albo sztuczne (w oparciu o polimery). Woski dostępne są w formie past, ale również w formie płynnej (woski na mokro, woski w aerozolu, wosk jako dodatek do szamponu).

Zalety ochrony lakieru samochodowego przy użyciu powłoki ceramicznej i wosku

W obydwu przypadkach na wierzchniej warstwie powłoki lakierniczej (lakierze bezbarwnym – tzw. clear) powstaje warstwa ochronna, która również nadaje połysk. W obydwu przypadkach lakier chroniony jest przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego, owadów, ptasich odchodów, kurzu i drobnych kamieni. Obydwie powłoki skutecznie chronią przed korozją.

Jakie są różnice między zabezpieczeniem ceramicznym a woskiem?

Wosk tworzy powłokę nietrwałą, która w najlepszych warunkach może wytrzymać do 3 miesięcy. Wosk nie chroni przed drobnymi zarysowaniami, a czasami nie stanowi skutecznej ochrony przed ptasimi pazurami i odchodami. Powłokę woskową można stosować na każdy rodzaj lakieru, także uszkodzony, zniszczony, zmatowiały i porysowany (niektóre uszkodzenia można maskować woskiem kolorowym).

Powłoka ceramiczna może wytrzymać od 2 do 5 lat. Skutecznie chroni przed drobnymi zarysowaniami (np. przez ptaki chodzące po aucie), kurzem, uderzeniami mikro kamieni i ptasimi odchodami. Jeśli kierowca nie usunie przez długi czas ptasich odchodów, to powłoka ceramiczna ulegnie odbarwieniu, a nie sam lakier.Powłokę ceramiczną nakłada się na odpowiednio przygotowany lakier, który nie może być uszkodzony. Auto z ceramiką wystarczy tylko myć za pomocą wody, ewentualnie z niewielką ilością szamponu bez wosku. Raz na rok powłokę trzeba odnowić za pomocą specjalnego środka.

Jakie są różnice w aplikacji powłoki ceramicznej i wosku na samochód?

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, lakier samochodu przed nałożeniem powłoki ceramicznej musi być w nienagannym stanie. Oznacza to, że:

  • Powłoka lakiernicza musi być wolna od uszkodzeń: Nie może być na niej rys, wgnieceń, odprysków ani innych defektów.
  • Powierzchnia musi być czysta: Należy dokładnie umyć samochód, usuwając wszelkie zabrudzenia, kurz i owady.
  • Lakier musi być odtłuszczony: Należy użyć specjalnego preparatu do usuwania tłuszczu i oleju z powierzchni lakieru.
  • Powłoka lakiernicza musi być wyglinkowana: Glina usuwa z lakieru zanieczyszczenia, które nie są widoczne gołym okiem, ale mogą wpływać na trwałość powłoki ceramicznej.

W przypadku starszych aut:

Jeśli lakier samochodu jest stary i zniszczony, konieczne może być jego odnowienie. Można to zrobić poprzez polerowanie, które usunie drobne rysy i zmatowienia.

Kiedy stosować powłokę ceramiczną, a kiedy wosk?

Powłoka ceramiczna to najlepszy wybór dla:

  • Nowych samochodów: Zapewnia ona długotrwałą ochronę lakieru przed uszkodzeniami mechanicznymi, promieniowaniem UV i szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Szczególnie polecana jest dla osób, które chcą zachować jak najlepszy stan lakieru przez długi czas i utrzymać wysoką wartość rezydualną pojazdu.
  • Samochodów używanych w dobrym stanie: Jeśli kupujesz używane auto, którego lakier jest w dobrej kondycji, możesz rozważyć zabezpieczenie go powłoką ceramiczną. Pozwoli to na odświeżenie lakieru, nadanie mu głębokiego połysku i ochronę przed dalszym zużyciem.

Wosk może być dobrym rozwiązaniem dla:

  • Samochodów używanych ze zniszczonym lakierem: Jeśli lakier Twojego samochodu jest mocno porysowany lub zniszczony, wosk może pomóc zamaskować te uszkodzenia i nadać mu blasku. Należy jednak pamiętać, że wosk jest mniej trwałym zabezpieczeniem niż powłoka ceramiczna i wymaga regularnego reaplikowania.
  • Osób szukających tańszego rozwiązania: Wosk jest znacznie tańszy niż powłoka ceramiczna. Jest to dobry wybór dla osób, które dysponują ograniczonym budżetem i chcą uzyskać podstawową ochronę lakieru.